Інтерв’ю з фанатом Енергії (Нова Каховка)
02 березня 2016
До вашої уваги чергове, але не останнє, інтерв’ю з представниками спільноти ультрас України. Цього разу з одним із фанатів Енергії Нова Каховка, що грають у другій лізі. Досить молодий та перспективний рух за декілька років спромігся сформувати гарний кістяк. Про історію створення, перфи, складні часи, відносини з іншими рухами та плани на майбутне, це все ви можете дізнатись в інтерв’ю.

- Розкажи про себе. Чим займаєшся поза футболом? Як давно ти в русі і як в нього потрапив?

Мене звати Роман, навчаюся, захоплююся гітарою, в принципі, ось і всі заняття поза футболом. У русі я з літа 2012-го, потрапив досить просто - прийшов на сектор, поговорили з хлопцями, запитав, чи можна приєднатися і так без проблем опинився в русі.


- Давай поговоримо трохи про саму контору. Думаю, ти повинен знати хоча б трохи про створення і формування банди. Як це було?

Рух був заснований у 2009 році тому, що сама команда потрапила в другу лігу після чемпіонства області, в тому ж 2009 році. Складалося все дуже швидко, так що з цим проблем не було. Була підтримка молоді сильна, в нашому маленькому містечку не було ще нічого подібного. Тому, як тільки з’явилася ідея про створення руху, в нього одразу пішли люди, і вже в наступному році, наскільки мені відомо, рух налічував в середньому 50-60 осіб на матчі. Досить солідний показник на той час, як для другої ліги.

- Молоді рухи найчастіше беруть приклад з польських, російських і топових українських контор. Хто був для вас прикладом для наслідування?

Я не думаю, що в той час хлопці на когось рівнялись, просто підтримували клуб, без рівняння на топові контори.


- Коли ви вийшли в другу лігу, у вас був хороший склад. В той час вже було кілька міцних рухів в Україні, в тому числі і в нижчих лігах, як вони відреагували на вашу появу? З ким із українських рухів ви дружили, а з ким воювали до перемир’я?

Ворожнеча з СК Каховка, такої команди немає в професійному футболі. Ворогували ще на рівні області. Нова Каховка та Каховка - це два дуже різних міста, хоч і розташовані по сусідству. Також ворожнеча з херсонським Кристалом, хто не знає, у них союз з СК Каховкою. Ці дві команди ворогують з нашою конторою вже дуже довго. Також є свої образи на дніпродзержинську "Сталь".
А вже якісь більш дружні відносини стали налагоджуватися пізніше, в 2012-му, добре подружилися з Ялтою, тоді їх команда ще виступала у другій лізі і називалася «Жемчужина».

- Яке у вас зараз ставлення до навколофутболу? Як йдуть справи із зустрічами на галявинах і в лісах?

У нас йде поділ на оф і ультрас. Природно, ті, хто на секторі, в будь-який момент готові відстояти кольори клубу. Але на галявини виходять, як то кажуть, тільки обрані. У перший час рух забивався і робив перевірки, в основному, з вищезгаданими Каховкою і Херсоном.


- Що думаєш з приводу проведення оф зустрічей під час перемир’я між фанатами і окупації сходу та Криму? Багато фанатів ставляться до цього позитивно. Що скажеш?

Я думаю, що варто поставитися до цього позитивно, тому що оф нікуди не дінеш, для людей це більше, ніж захоплення, хлопці підтримують свою форму, ростять молодь. Адже якщо зараз і проводяться зустрічі, то про них, в основному, і не афішують навіть, відпочивають собі в лісах хлопці, нічого в цьому поганого немає.

- Розкажи трохи про ту частину, яка займається перфами. До слова, згадай найяскравіші перфи, зроблені вашим рухом. Як малювався ваш перший банер і як пройшов перший виїзд?

Перфами у нас займаються певні люди. Спочатку робимо загальний збір, збираємо потрібні кошти, гроші на полотно, фарбу. Закуповуємо і починаємо малювати, де тільки це можливо, в гаражах, в під’їздах і т.д.
На жаль, великих перфів було не так багато, можна виділити чималеньке полотно, зроблене в 2009 році, на честь чемпіонства області, був ще саморобний величезний банер "Новокаховчани", але, на жаль, його знищив час. Також ще окремо я б виділив перф за збереження кольорів команди. В основному, ми робимо більше текстовиків, ніж якісь масштабні банери.
Перший виїзд у мене був у 2012-му, їхали на старому пазіку по Херсонській області в Горностаївку, на матч з Миром. В цілому, непоганий виїзд вийшов, 22-25 чоловік, плюс трохи піро і веселощів, які забезпечив відпавший по дорозі бампер нашого "транспорту" і зняті стільчики з місцевого стадіону.- Може, хтось із ваших хлопців воював або воює на сході. Розкажи трохи про них.

Від нашого движу хлопців які воювали на сході, було двоє. Поясню, чому так. У нашому місті після окупації Криму склалася складна ситуація. Грубо кажучи, в разі агресії з боку окупованого Криму наше місто перше б потрапило під удар, адже у нас є досить цікаві об’єкти - ГЕС, а також у сусідньому містечку Таврійськ (буквально 3 км від Нової Каховки) бере початок Північнокримський канал. Тому почали зводити блокпости, рити окопи і т.д., в цьому наші хлопці також брали активну участь, також чергували на блокпостах, були в рядах ДУК ПС. Плюс сепаратизму в місті спочатку було забагато, з цим теж боролися.

- Які відносини між фанатами і гравцями клубу, а також керівництвом?

Тут взагалі ситуація цікава, я і мій друг, від імені фанатів, надавали допомогу команді у веденні їхнього сайту, створенні каналу, зйомках матчів, фотографуванні команди і т.д. Загалом, допомагали чим могли. Але потім зрозуміли, що керівництво не особливо цінує наші старання, тому що варто було кинути петарду або дим, і все, ми ніби геноцид влаштували якийсь на стадіоні. Але змінювалися тренери, і потихеньку якось все налагоджувалося, ось зараз новий тренер, додалося пару людей в керівництві, подивимося, що буде далі. Між гравцями і фанатами відношення задовільні, скажімо так. Ми розуміємо, як важко хлопцям бігати за мінімальну зарплату, з огляду на те, що це єдиний їхній дохід.


- З приводу пресингу з боку ментів, що можеш сказати? Зазвичай, в нижчих лігах фанатів пресують більше, ніж в ПЛ.

Бувають, скажімо так, активні менти на змінах, бувають і нормальні хлопці. Чого тільки вартий той представник влади, який з нами на виїзд у Херсон їздив. Тобто, тут вже від випадку до випадку, на жаль, частіше за все трапляються справжні мусора. Особливо коли ми починали активно диміти - пресинг був жорсткий, погрожували взагалі на м’ячики не пускати. Але потім зрозуміли, що це марно, і зараз в стороні стоять, спостерігають.

- Чи є у вашого руху якісь правила поведінки на секторі?

Так, діють, скажімо так, стандартні правила поведінки: на секторі ніхто не сидить, всі викладаються на повну, ніяких сємок, дудок та інших речей, що відволікають від підтримки рідної команди. Також відносно нещодавно почали вводити дрес-код.


- Що можеш сказати про дотримання всіх пунктів перемир’я? Чи можна стверджувати, що всі рухи їх дотримуються?

Можу сказати те, що нашим рухом всі пункти перемир’я дотримуються. Прикладом було дербі з нашим принциповим суперником – Кристал Херсон, як домашній, так і виїзний матчі, пройшли спокійно і без різного роду провокацій. Для нас це справа принципу.

Якщо говорити про інші рухи, то скажу так, якщо навіть і станеться, що перемир’я буде порушено, то дуже велика ймовірність, того, що воно буде порушено саме в нижчих дивізіонах чемпіонату. Думаю, не варто нагадувати про події між столичним Арсеналом і хлопцями з Рівного. Але це розглядається, як поганий варіант розвитку подій. Поки ж все тихо.


- У першій і другій лізі існує проблема міліцейського свавілля. За останні кілька місяців чимало сутичок з міліцією сталося саме на стадіонах. Що ти думаєш з цього приводу? Чи варто фанатам готуватися до пресингу з боку міліції в цьому році?

Так, однозначно. Особисто у мене є така думка, що менти, побачивши, що ніяких зіткнень через перемир’я на стадіонах між двіжухами немає, вирішили побудувати ці движухи під себе. Суджу по наших мусорах і подіях, які відбулися у нас з акабами на виїзді в Херсоні.

- Багато націоналістичних організацій говорять про нову революцію. Що думаєш з цього приводу? Фанати будуть підтримувати протести?

Складно говорити про нову революцію, маючи те, що ми зараз відбувається на сході нашої країни. Але якщо щось і змінювати, то вже не з палицями в руках, а зі зброєю і, як то кажуть, міняти раз, і назавжди.

[img]http://ultras.org.ua/photo/fcenk/fcenk_20121021_5.jpg[/img]
- АТО триває вже майже 2 роки, може, нашому керівництву час щось робити?

Я б навіть не називав це АТО, тому що АТО не може тривати стільки часу, давно пора називати речі своїми іменами - це війна. Природно, саме щось робити, а не зливати хлопців, відвідуючи Мінськ, їздити на всілякі переговори, тим самим зливаючи і схід України. Але, на жаль, "вищі уми" країни хочуть сісти за стіл переговорів із сепарами та найманцями, а не вигнати все це біосміття з нашої країни силою. Ось поки у нашого керівництва буде такий принцип - найближчим часом нічого доброго не відбудеться.

- Пару слів про плани на майбутнє.

Насправді планів багато, тому що у нас на даний момент молодий рух. Грубо кажучи, в 2012-2013 роках певні люди відійшли від справ сектора, залишивши справу молодим. Ось із цього часу і намагаємося прогресувати. Серед основних планів - це якомога більше диміти-палити і влаштовувати якщо не перфи, то, як мінімум, звернення до команди через текстівки, і піднімати це на новий рівень. Останнім часом взяли собі це за правило. Також залучати людей, що, звичайно, складно робити з такою грою нашої команди.